Niepamiec

Niepamiec
W przyszłości, po ekstremalnej ewolucji Ziemi, jeden człowiek musi zmierzyć się z przeszłością, rozpoczynając bitwę o odkupienie i przyszłość ludzkości.

Jack Harper (Cruise) jest jednym z ostatnich mechaników naprawiających drony, jacy pozostali na Ziemi. Jack jest częścią ogromnej operacji odzyskania ważnych zasobów po dziesiątkach lat wojen z przerażającym zagrożeniem o nazwie Scavs - jego misja jest niemal wykonana.

Jego spokojne życie, polegające głównie na patrolowaniu przestrzeni powietrznej, tysiące stóp nad ziemią, zostaje nagle wstrząśnięte, kiedy ratuje piękną nieznajomą z rozbitego statku kosmicznego. Jej przybycie rozpoczyna serię wydarzeń, które zmuszają go do zakwestionowania wszystkiego, w co wierzył, i oddają los ludzkości w jego ręce.

Recenzja

2013 wydaje się być rokiem mrocznych filmów science fiction osadzonych w posępnej przyszłości, kiedy ludzie muszą walczyć o przetrwanie (ciekawe, czy może mieć to coś wspólnego z ogromnym sukcesem kasowym 'Igrzysk śmierci'). Jednak to, dzięki czemu 'Niepamięć' wyróżnia się na tle tych wszystkich filmów, to oszałamiające sekwencje akcji, wątek miłosny, niewiarygodne zwroty akcji i - co najważniejsze - Tom Cruise.

W 'Niepamięci' Jack Harper (Cruise świeżo po odegraniu roli Jacka Reachera) jest jednym z niewielu ludzi pozostałych na Ziemi 60 lat po niszczycielskiej wojnie nuklearnej z najeźdźcą z kosmosu z 2017 roku. Stacjonuje wraz ze swoją partnerką Victorią (Andrea Riseborough) i zajmuje się konserwacją bezzałogowych maszyn przeznaczonych do zabijania grup panoszących się obcych. Gdy ich misja zbliża się do końca, gotują się do dołączenia do reszty ludzkości na jednym z księżyców Saturna. Jednak wtedy na Ziemi rozbija się statek kosmiczny, a członkiem jego załogi jest piękna Julia (Olga Kurylenko), która pojawiała się w niepokojących snach Jacka o przedwojennym Nowym Jorku. Wtedy zaczyna robić się naprawdę ciekawie...

'Niepamięć' przedstawia nam Toma Cruise'a, którego znamy i kochamy - zwykłego gościa z zabójczym uśmiechem, który przypadkowo okazuje się naprawdę przypakowany i doskonały w strzelaniu do rozmaitych wrogów... No i oczywiście lecą na niego wszystkie laski. Film zawiera też zwrot akcji, po którym szczęki poopadają wam do podłogi!

Efekty wizualne są tu niesamowite - na przykład w scenach rozgrywających się na szczycie niemal całkowicie zniszczonego Empire State Building czy sekwencjach akcji z Cruise'em w futurystycznym samolocie. Nad niektórymi wątkami trzeba tu jednak pogłowić i musimy przyznać, że żałujemy, że wielki Morgan Freeman nie pojawia się w filmie nieco częściej (powiedzenie, jaką gra rolę, byłoby spoilerem). Tak czy inaczej 'Niepamięć' to rozrywka najwyższej jakości. Jak zawsze świetnie ogląda się Toma Cruise'a, gdy robi to, w czym jest najlepszy!